Konsekwencje upadłości konsumenckiej
Mnóstwo ludzi traktuje upadłość jako ostateczność, upadek człowieka – słowo „bankructwo” bardzo ciężko przechodzi im przez usta, próbują ratować sytuację chwilówkami, kredytami konsolidacyjnymi, a spirala zadłużenia już jest tak duża, że nie ma ratunku. Jedynym wyjściem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nowelizację ustawy, po której osobie fizycznej jest o wiele łatwiej uzyskać upadłość konsumencką (w przeciwieństwie do sytuacji sprzed kilku lat) – warto potraktować jako nowy start, nowe jutro.
Co się dzieje po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?
Podstawowym skutkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest przejęcie przez syndyka kontroli nad naszym majątkiem. Rachunek bankowy upadłego będzie nadzorowany przez syndyka. Wszelkie próby powiększenia majątku własnego również. Oznacza to, że syndyk będzie także decydował czy możemy – na przykład – kupić samochód. Władza syndyka, mimo wszystko, pozostaje ograniczona do tego stopnia, że syndyk musi zostawić osobie zgłaszającej upadłość kwotę ściśle określoną przez przepisy (jest to zazwyczaj połowa uzyskanego wynagrodzenia lub wynagrodzenia minimalnego). Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wszelkie prowadzone czynności windykacyjne i komornicze zostają umorzone.
Jeśli upadły jest w związku małżeńskim, automatycznie po upadłości między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa.
Informacja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej zostaje umieszczona w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Należy przy tym pamiętać, że ostatnią konsekwencją jest brak możliwości pogarszania swojej sytuacji finansowej- nie można zaciągać kolejnych pożyczek czy kupić produktów na raty. Takie czynności mogą doprowadzić nawet do umorzenia postępowania.
Co się dzieje po zakończeniu postępowania upadłościowego?
Etapem końcowym upadłości konsumenckiej jest uprawomocnienie się postanowienia o umorzeniu zobowiązań lub ustalenie planu spłaty. Osoba zgłaszająca upadłość odzyskuje wtedy kontrolę nad swoim majątkiem, jest także zobowiązany do terminowych wpłat na poczet planu spłaty. Kolejną konsekwencją uzyskania upadłości konsumenckiej jest wpis do Biura Informacji Kredytowej, czyli tak zwanego BIK-u, na okres co najmniej pięciu lat. Może to skutkować trudnościami w uzyskaniu kredytu czy kupieniu sprzętu na raty.
Co jest pozytywną konsekwencją upadłości konsumenckiej?
Czynności windykacyjne, windykatorzy terenowi czy nieustające telefony powodują, że ludzie nieradzący sobie z zadłużeniami żyją w ciągłym stresie. Zazwyczaj wpływa to na ich samopoczucie i jakość życia, niejednokrotnie negatywnie wpływając na ich życie rodzinne i psychikę. I tu właśnie pomocna okazuje się upadłość konsumencka – pozwala ona odzyskać nadzieję na rozwiązanie problemów i uwierzyć w lepszą przyszłość. Klienci, którzy nam zaufali, nie żałują podjętej decyzji i w końcu znów mogą cieszyć się życiem.